Web Sitesinde Nitelikli Fotoğraf

Web Sitesinde Nitelikli Fotoğraf


Bir web sitesinde fotoğrafın önemini anlamak için en pratik yöntem gerçek hayatta edindiğiniz deneyimleri sahip olduğumuz duyularla düşünmektir. Beş duyu organımızla yaşadığımız dünyayı algılarız; işitme, konuşma, dokunma, koklama ve görme. Görme dışındaki duyu organlarımız işlevini yitirmiş olsa bile nesneleri görsel durumuna göre değerlendirip görsel estetik tercihlerimize göre seçimimizi yapabiliriz. Görme duyumuzu yitirdiğinizde ise çevremizde bulunan nesnelerin fiziksel ve estetik durumu bizi çok ilgilendirmeyebilir. Durumu bu bakış açısı ile ele alırsak görme duyusu yaşadığımız görsel dünyadaki önemini basitçe anlayabiliriz. Gerçek dünyada görme duyusu ne kadar önemliyse sanal dünyada da o derece önemlidir. Hatta sanal dünyada görsel imaj reel dünyadan daha da önemlidir dersek hata yapmış olmayız. Görme duyusunu kaybeden bireyin diğer duyu organlarının reel dünyayı algılayabilme yeteneği sahipken bu durum internet ortamında böyle değildir. Sanal dünyada görme duyusunun yerini diğer duyu organlarımız alamaz. Dolayısıyla internette bulunan görsel imajlar gören bireylerin ilgi alanındadır. Yani gören gözler en iyi imajı görmek ister. Bu en iyi imajı görme arzusu görsel sanatların gelişmesine neden olmuştur. Gelişen bu görsel sanatlardan özellikle fotoğraf sanatı ticarette ürünlerin tanıtım gücünün en önemli parçası durumuna gelmiştir.
İşinizi internet ortamına taşıdıysanız içerik, güvenlik, fiyat ve benzeri konular ne denli önemliyse hepsinin toplamından daha fazla gösel imaj önemlidir. Çünkü müşteriniz veya ziyaretçiniz sadece sizin sunduklarınıza göre tercih yapacaklardır. Eğer siz nitelikli bilgi ve görsel sunamıyorsanız muhtemelen ilk aşamada müşterinizi kaybetme riskiyle başbaşa kalacaksınızdır. Müşterinizin kararlarını olumlu veya olumsuz yönde değiştirmek tamamen sizin elinizde ve kararlığınızdadır.
Fotoğraf olgusunun internet dünyasındaki hayati önemini hatırlattıktan sonra bu fotoğrafların nasıl olması gerektiği konusuna da değinmemiz gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk koşul nitelikli ürün fotoğrafına sahip olmamız gerekmektedir. Bu nitelikli fotoğraflar orjinal olmalı yani size işletmenize ait olmalıdır. Size ait olan bu nitelikli fotoğraflarda da detayları ziyaretcileriniz görebilmelidir. Niteliksiz ürün fotoğrafları beklentilere yeterli cevap veremeyeceği için muhtemelen müşterinizin inceleme ve satın alma duygusundan vazgeçmesine neden olacaktır.
Web sitenizdeki ürün fotoğraflarının sadece niteliği değil sunumunun da tanıtım ve satışları artırmak için kritik öneme sahip olduğunu hatırlatmalıyız. İşte bu yüzden fotoğraf olgusuna geniş açıdan bakmamız gerekmektedir.
Web sitenizdeki ürün sayfalarında fotoğraf kullanıma dair bazı önemli püf noktalarına göz atalım…
1- Birden fazla ürün fotoğrafı kullanın: Ziyaretçileriniz veya müşterileriniz web sitenizde bulunan ürünleri incelemek isteyeceklerdir. Eğer e ticaret sitesine sahipseniz tüketici online alışveriş esnasında aynen reel alış veriş de olduğu gibi satın almak istediği ürünü farklı açılardan görmek ister. Bu yüzden ürünleriniz muhakkak farklı açılardan göstermelisiniz. Bu ürün inceleme durumu tüketicilerin karar verme konusunda ciddi fikir verecektir.
2- 360° ürün fotoğrafları tercih edin: Tüketicilerin satın alma kararlarında birden fazla ürün fotoğraflarının önemine değinmiştik. Sitenizde 360° ürün fotoğraflarına yer vermeniz durumunda bu teknolojinin sitenize kattığı prestij dışında müşterilerinize sanal ortamda gerçek alışveriş deneyimine en yakın inceleme imkanı verecektir. 360 derece ürün inceleme deneyimi müşterilerin ürünlerinizi satın alma duygu durumlarını pozitif yönde etkileyecek ve sizi rakipleriniz karşısında bir adım öne çıkaracaktır.
3- Kaliteli ve orijinal fotoğraf kullanın: Sitenizde bulunan fotoğrafları ya tedarikçiniz size temin edecektir veya siz kendi imkanlarınızla temin edeceksiniz. Hangi durumda olursa olsun sitenizde muhakkak kaliteli ve fotoğraflara yer veriniz. Sitenizde yeralacak ürün fotoğraflarının nitelikli olması azami ölçüde önem veriniz. Asla cep telefonuyla ve amatör fotoğraf makinesiyle çekilmiş görsellere yer vermeyiniz. Bu konuda profesyonel fotoğrafçılardan yardım almanızı öneririz.
4- Farklı fotoğraf çözünülürlükte fotoğraflara yer verin: Çoğu web sitesi yazılımsal olarak ürün fotoğraflarının farklı çözünürlükte sunulmasına olanak verir. Eğer e ticaret siteniz küçük, orta ve büyük boyda fotoğraf gösterimine imkan veriyorsa çözünürlüğü bu durumu göz önünde bulundurarak yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde müşteriniz ürünü yakından incelemek istediğinde eğer çözünürlük ayarları doğru yapılmadıysa fotoğrafın büyük hali düşük çözünürlüklü olacaktır.
5- Ürünlerin farklı kullanım alanlarını gösterin: Nitelikli ve 360° ürün fotoğraflarına ilave müşterilerinize mümkünse ürünün kullanım veya kurulum esnasında çekilmiş alternatif görsellere de yer verin. Ürünün birden fazla kullanım alanı ve şekli varsa tüketicilere bunları sunmanın satın alma kararlarında önemli olduğunu unutmayın.
6- Website görsel tutarlılığa özen gösterin: Özellikle e-ticaret sitelerinde yüzlerce ürün yer alır ve ziyaretciler aradığı ürüne ulaşmak için sayfalarınız arasında dolaşmaya başlar. Bu durumda sitenin ziyaretcileri girdiği her farklı sayfada refleks olarak fiyat, görsel, açıklama gibi ilgi ve ihtiyaç alanlarına odaklanır. Bu odak noktalar her sayfada aynı yerdeyse otomatikleşen algı müşterinin sitenizde geçirdiği zaman aralığını verimli ve seri bir hale getirir. Bu durumda ürün görsellerini benzer açılarda ve benzer arka plan ve benzer bir düzen içinde olması tüketicinin sitenizde efektif zaman geçirmesini sağladığı gibi web sitenizin tutarlılığı ve standardize olduğu imajını da verecektir.


Etiketler:, , ,